dr. anonim

Archive for Maj, 2008|Monthly archive page

Nuk du me punu

In dramat e botës on 28 Maj, 2008 at 7:37 pm

may I feel said he

In dramat e botës on 27 Maj, 2008 at 3:35 pm


may i feel said he

(i’ll squeal said she

just once said he)

it’s fun said she

.

(may i touch said he

how much said she

a lot said he)

why not said she

.

(let’s go said he

not too far said she

what’s too far said he

where you are said she)

.

may i stay said he

(which way said she

like this said he

if you kiss said she

.

may i move said he

is it love said she)

if you’re willing said he

(but you’re killing said she

.

but it’s life said he

but your wife said she

now said he)

ow said she

.

(tiptop said he

don’t stop said she

oh no said he)

go slow said she

.

(cccome?said he

ummm said she)

you’re divine!said he

(you are Mine said she)

.

Ti!

In dramat e botës on 12 Maj, 2008 at 8:58 pm

Me ka marre malli.
Me ikjen tende, me duket se vdiq nje pjese e imja, pjesa ime me e mire.
Ajo pjese qe te ben jo te plotfuqishem, por te pamposhtshem.

Mendoj ndonjehere per ty, jo jo ne fakt te mendoj shpesh.
E di qe me ben keq, biles sepse me ben keq ndaj te mendoj.
Je nje perzierje dashurie dhe urrejtje.
Mbase sepse kam nevoj ndonjehere te kem dozen time te dashuris dhe urrejtjes, mbase nostalgjia…

Do doja te kthehesha mbrapsht, dhe te pastroja ndergjegjen time,
te mos kisha asgje pishman.
Do doja te kthehesha mbrapsht dhe te perfitoja me shume nga koha qe kisha me ty,
kohen qe se kam me.
Do doja te kthehesha mbrapsht dhe ate nate mos te me kishte zene gjumi,
se te nesermen ti s’ishe me.

in dreams

In dramat e botës on 4 Maj, 2008 at 9:55 pm

i am sitting at my favorite spot, in my favorite bar. my closest friends are there. so are you. and it’s so odd, because i haven’t seen you in so long. just yesterday i was thinking that i was beginning to forget your face. your beautiful beautiful face which i have kissed on countless sunday mornings. you’re there and it’s as though we never parted. i am so happy to see you my heart feels as though it’s about to explode.

what was that? one second. perhaps two? i used to console myself once that we would soon meet in a dream and that that would be better then nothing. but now… now that is three in the morning and the only living thing stirring about is my pounding heart… now i’m thinking that it’s awfully cruel for you to make your grand appearance in my silly little head for a silly little second.

it’s sunday morning. and we are now utter strangers. dreams are cruel.

Kthim ne te kaluaren

In dramat e botës on 4 Maj, 2008 at 9:02 am

E kap shpesh veten duke pare ate kutin qe me dhe ti, dhe ne momente qe kthjellohem, e mbyll, e hedh aty ke cepi ku jane te gjitha bizhuterit e tjera.
Ndonjehere mendoj per ty, jo ashtu siç ti do deshiroje qe une te mendoja, por gjithsesi te mendoj.
Kur mora vesh qe ti ishe semur, nuk e di pse me kapi nje ndjenje fajtesie, dhe zeri brenda meje bente lloje lloje dialogjesh me akuza dhe jusifikime.

Ate nate, me the fjalet qe do kisha dashur te mi thoje shume kohe me pare, qe duhet ti kishe thene shume kohe me pare, atehere do te kishin sherbyer per diçka, dhe mbase sot gjerat do ishin ndryshe.
Mbase ishte semundja qe foli, mbase frika e……, mbase sepse isha e vetmja qe ishte aty per ty, mbase ka shume arsyje, dhe mbase eshte arsyja qe me dhe ti.

Ishte kulmi i kulmit me duket, nderkohe qe ti ishe shume i prekur nga rendesia e fjaleve qe thoje, une isha shume e prekur nga mungesa e dikujt tjeter qe mendoja.
Do kisha dashur shume qe ne vendin tend ne ato momente ekzaktesisht, te ishte ai.

Ok, e di, nuk ta kisha thene, kam dashur dike tjeter shume me shume se ty, qe isha gati ti jepja shume me shume se çte dhashe ty.
Ok, e di, te genjeva kur me pyete, e si mund te kisha thene te verteten?! Nuk ishte momenti per ty.

Sot, shkruhemi ndonjehere, dua thjeshte te dije qe je mire, te tjerat sme interesojne shume.
Ti e more pergjigjen e pyetjes tende edhe pse nuk ta dhashe une.

Dhe jeta vazhdon…

Nese nje dite do te trokas ne deren tende.

In drama familjare on 2 Maj, 2008 at 6:40 pm

Erdha,
I rash deres disa here…mezi u hap se ishte heret ne mengjes, prisja te hapej totalisht, por u hap pak nga pak.
Nuk eshte se me preku fakti qe sme njohen, thjeshte isha edhe vete ne gjendje kome.
Kur behet kohe, sdi ku te ulesh, çfare te besh, cfare te thuash, sdi cfare te pyesesh.

Dhe gjate kesaj kohe:
Mos integrimi total, habitja e pafunde, njerez te çuditshem, me xheste dhe menyra te çuditeshme.
Dhe une aty ne mes, njehere ketej njehere andej, njehere gezuar e nje here trishtuar,
mbizonteronte mungesa e here pas hereshme e vemendjes.

Me pas:
Padurimi po me mbyt, po stresohem ne kulm, kjo jeta ketu nuk eshte e imja atehere dua te largohem, vij gjithmon e me vone, ose nuk vije fare…

Dhe ne fund:
Futem ke dhoma jote, ulem ke kembet e tua, ti ke sy shume te bukura por ti je plakur shume,
rri rri dhe qaj, ti me thua mos qaj, pastaj me puth, dhe une qe gjej nje arsyje idjote per tu larguar nga ty.
Pastaj kthehem prap, me kishe munguar aq shume, do me mungosh aq shume, fjalia e pare qe digjova nga ty ishte : oh me ne fund, dhe lotet e tua qe ne pike te mengjesit.

E di qe ste marre shpesh ne telefon, por ti e di qe jam hallakatje, jam dhe sjam, ndonjehere edhe kur jam zere se nuk jam, ti e di, gerthas, uleras, kam nerva shume, por vetem ti me ben te qaj si femije, thjeshte duke me prekur me ato duart e tua qe jan vyshkur aq shume, qe jan lodhur tmerresisht.

Ne mendje me tingellon akoma zeri jot qe me therret.

Do te doja qe heres tjeter te ma hapje deren ti edhe pse me the qe sdo te gjeja me, do ma hapesh?

Lirikashqiptare

trëndafil që rri në portë...

edrus...

Përse të mos qeshim???