dr. anonim

(nëse) gocat s’janë të k’naqme (ky s’është faji i çunave-thotë një studim i fellë)

In dramat e botës on 21 Dhjetor, 2008 at 1:34 pm

Para pak ditësh lexova një studim shumë serioz (bërë me statistika dhe me ultratinguj), sipas të cilit disa gra nuk e kanë atë pikën që e ka emrin si emri i një partie shqiptare, dhe prandaj dhe nuk arrijnë kurrë kënaqësinë që pritet nga pika në fjalë. (Në fakt kënaqësia pritet nga pala tjetër, po këta po merren aktualisht me studime serioze). Ata që do thonë që studimi ka të drejtë se secili është përgjegjës për kënaqësitë dhe pakënaqësitë e veta, që sot e tutje të mos mburren si gjela kur tjetra të shprehë shenja kënaqësie (nëse prite Zot ndodh). Ha ha…

Sidoqoftë, duke u vërtitur nëpër YT, gjeta një video ku Björk dhe PJ Harvey këndojnë “(I Can’t Get No) Satisfaction” të Rolling Stones. Meqë po afrohet fundviti, përshëndes të gjithë anonimët dramatikë të këtij blogu dhe ata jashtë tij. Qofshi mirë dhe të lumtur!

 1. bukur e ke thone:)
  urime te tere anonimeve ketu:)

 2. pak i vjeter studimi. nja 50-60% nuk e kane ate piken, sikur thane. po prap, edhe ato qe nuk e kane, duhet ti GE-zohen atij Ge-zimit… alibi e kote me duket per cunat mua… perpiquni, mer qafthym… mos u justifikoni mas i GE-rme…

 3. haha më g-zoi shume komenti yt dr.anonim; there’s still hope. what did you think about the girlish version of satisfaction? po ti anonim i mçef?

 4. girlish version? how to say this…. it looks like some things are meant to be “man’s business” only…

 5. hmmmm… I think it’s not a question of business… may be you don’t like the singers. or may be you like the original version so much that you haven’t even listened to the other. personally I found that version way better than the original; the rhythm of expression is so feminine; slow and deep -taking the time to think about the non-satisfaction. and as you know, because dr.anonim already disclaimed so, dr.anonim is not a feminist. ; )

 6. That “hmmmm”…. just that is scarier than a lion’s ggg…rowl. 😀 I did hear it (the song and the growl). But can you replace the first (innocent?) love of middle school with other ones that come later? Can you?

 7. I did it several times. Se, si thotë dushmani:

  Com’è bello il prim’amore
  Ma il secondo è ancor’ più bel’
  Com’è bello il second’amore
  Ma il terzo è ancor più bel’…
  Etc. : )

 8. time series? not bad at all. 😀 could you express this with a formula?
  ps. by the way, I could, but don’t wanna show it… yet.

 9. Bn=L(n-1)+l(n-1)+1 where L= Life, B=bellezza del amore , l=love story n= the number of experiences

  Your turn. 😉

 10. [lim(t–> inf){[B*(t/(t+1)]+[R+1/t]+[ln(e)*A*(1/(1-1/t))]}]^-1

 11. explain the variables, please.

 12. t is time. e is Euler’s number. B, R dhe A are alpha-numeric constants. Now the functions: lim is the limit; inf stands for infinity, lim(t–> inf) is to be read as the limit of (expression within the {…}) as t goes to infinity; ^ is the power function. I would read ^-1 as the “inverse function”.

  PS: in a math editor all this would look much nicer… 😀 but what did qe say, when we don’t have the chicken, we get Mr. Sorry… 😛 😛

 13. ah… and ln is the natural logarithm, but I think this is clear, ain’t it?

 14. what remains constant in the whole story?

 15. 😛 😀 … look, don’t tell me you solved that all by yourself. Did you?

 16. no way… I’m not a geek… just wanted to know your interpretation of the constants.

 17. p.s. could you please enter the address anonimdramatik@gmail.com when you comment? I can already recognize your style.

 18. No need for it. Won’t reply any more. And no intention to be anonymous… just the rules of the house… specialite la maison… 😀 Best!

 19. I hope the rules of my house didn’t aggress you to the point of non interpreting the constants. Anyway, Happy Year Ending!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Lirikashqiptare

trëndafil që rri në portë...

edrus...

Përse të mos qeshim???

Këtë e pëlqejnë %d blogues: