dr. anonim

Mbi meshkujt -3-!

In dramat e botës on 24 Tetor, 2008 at 11:03 pm

Ata kane detyrimisht diçka qe thyen mitin e tyre.
Dhe ai me i persosuri, me i bukuri, me i zgjuari, me….princi i kalter, e ka nje te keqe!

E gjithe çeshtja eshte ti zbulosh, ti studjosh, eventualisht ti rregullosh nese krijesa ne fjale ja vlen, ose ose ne rastin e kundert ti heqesh vizen, te kalosh ne nje qenje tjeter duke shpresuar te jete me mire.

Problemi qendron ne dy pika te vogla:

1) Kur mundohesh ti ndreqesh, i jep rruge nje problemi tjeter qe eshte: Ti do te me ndryshosh qe tani ?!

2) Kur mundohesh te kalosh ne nje faqe te re te nje libri tjeter, bie ne dyshimet e zakonshme te stilit : po sikur te gjithe ata, te jene nje dege me e thyer se tjetra, sikur asnjeri asnjeri te mos jete ne nje mesatare te pranueshme!!!!

Dhe ja, duke u nisur nga keto pika perfundojme :
– ose duke mbyllur syte ne heshtje, pjesen me te madhe te kohes, deri sa nuk mban me…
-ose ne nje perballje te drejte per drejte dhe te here pas hereshme…
-ose kalimi nga nje dege ne nje tjeter me shpejtesin e drites…
-ose….????

Pika pozitive sipas meje, eshte qe kur thyhet miti, sidomos per disa lloje specimenesh te veçante, ndergjegjesohemi per “banalitetin/normalitetin” e qenjes ne fjale, dhe aty me i persosuri, me i bukuri, me i zgjuari, me….princi i kalter, kthehet ne nje “si gjithe te tjeret”.

  1. hëm… e…s’ka princ të kaltër… mjafton të mos jetë zhuls, them unë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Lirikashqiptare

trëndafil që rri në portë...

edrus...

Përse të mos qeshim???

Këtë e pëlqejnë %d blogues: