dr. anonim

letrë d’adjë

In drama fizike on 7 Dhjetor, 2008 at 5:54 pm

Cher J,

Je te quitte.

Tu te demanderas surement comment je peux faire une chose pareille. Eh oui, je te quitte, même si on n’est pas ensemble. Mon esprit te dit adieu. Il ne veut plus penser à toi, il ne veut point espérer que tu t’intéresses ne serait-ce qu’un peu à moi en dehors de ton joli canapé.

A l’instant, je me demande si tu as besoin de savoir tout ceci. Tu es tellement pris par toi-même que tu ne te rendras même pas compte que je t’ai quitté.

Je t’ai quitté plusieurs fois, en fait, pour revenir vers toi avec l’espoir de pouvoir trouver ne serait-ce qu’une petite place, un peu d’intérêt, un peu de réconfort, un peu d’amour. Je me suis faite toute petite pour que tu puisses me ranger plus facilement dans ton espace peuplée de tant d’inconnus. Chaque fois je suis partie avec l’âme chiffonnée et la pensée que c’était la dernière fois, mais  comme on dit, l’espoir meurt en dernier. Or, mon grand, l’espoir a beau être le dernier à mourir, apparemment il est moins féroce que moi.

Ce n’est pas pour te faire part de mes talents poétiques que je t’écris ceci. C’est juste que je suis un peu lâche et je n’ose pas te dire les choses en face. Et en plus je n’ai pas envie que tu me voies pleurer comme une madeleine, même si tu dis aimer les madeleines.

En fin, j’aurais aimé être en mesure de gérer notre relation plus loin, mais je n’y arrive pas sans me faire toute petite et sans avoir mal partout.

Voilà…

Gros bisou (quandmême).

 1. Une mund ta kisha shkruar gjithashtu kete leter, por mabase me me shume dhune, perleshje dhe urrejtje duke e perfunduar le nje te shajtur vulgare ne fund.

  Un joli canapé tien bien chaud 5 minutes, mais apres…?!

 2. mu më bëhet se shpresa nuk ka mbërdhifë akoma; ajo letër duket më shumë si thirrje për bisedë sesa si lamtumirë. po ndoshta është toni i butë i letrës. po ndoshta dhe shkruesja është e lodhur…

 3. o dramatiku, kam pas njohur një dramatike tjetër të dashuruar me një j.
  nëse këtij tëndit i fillon gërma e dytë me b, ka mundësi që të ta ketë marrë lagjja j-në, që marrshin malet me shalët mbi krahë!

 4. në fakt, o dramatik, s’ishte e dyta, po e pesta a e gjashta, po në shkurtim e dyta ishte. më habite. me hesap, duke përdorur të njejtën nofkë, do jesh futur thellë në thellësitë e dramës sime. dhe lagjja ma mori, që marrshin malet me shalë mbi krahë, si thua zotrote. ça t’them un ty të re; jo s’më ka ngelë merak fare; kte letrën ia kam shkrujt kur isha çerr, dmth para ca shum vjetësh e thashë ta ndaj me dramatikët e tjerë, se asokohe kujtoja se më kish ndodhur vetëm mua, po pas nja dy kohësh, zbulova se i kishte ndodhur dhe shumë të tjerëve, që kujtonin po ashtu se ishin të vetmit në dramën e tyre. Ja ajo dramatikja që thu ti psh, me siguri që kujtonte se ajo ishte e vetmja e dashururme me J-n, po ja që s’ishte.
  kshu kshu…
  ju lumshin komët

 5. 🙂
  te kam shume qejf.
  sikur j. te ishte njeri…

 6. …e ke parasysh kur themi: jooo, po nuk behesh njeri ti? e. ate kisha parasysh kur permenda llafin sublim “njeri” .

 7. sikur J të ishte njeri, ti do ishe peshk. (kur them ti, e kam llafin dhe unë : ) )

  dhe ti e di me siguri që un t’kam shum qejf.

 8. si kshu? Pse do isha peshk po te ishte ai njeri?

 9. mund të ishe dhe mace në vënd të peshkut; fakti që ti poston në këtë faqe, më bind se s’je as peshk as mace as ndonjë specie tjetër e llojit jo njeri. dhe kësisoj desha t’i mëshoj idesë sate sipas së cilës J nuk ishte njeri.
  shëndet dr.anonim

 10. me mire ku nuk di frengjisht.

 11. duke hedhur hipotezën se ku=kur, duke i shtuar kësaj hipotezën se ti mund të jesh, ke qenë apo do të jesh në pozicionin e J.-së, të dr.anonimit apo të të dyve bashkë në të njejtën kohë, duke ditur frëngjisht dhe duke kuptuar rëndësinë e çështjes, mendoj gjithësesi se nuk është më mirë ku nuk di frëngjisht.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Lirikashqiptare

trëndafil që rri në portë...

edrus...

Përse të mos qeshim???

Këtë e pëlqejnë %d blogues: